Biblioteka
XX Dzień Papieski PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
niedziela, 11 października 2020 14:54

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Corocznie, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, organizowany jest Dzień Papieski. Jest to szczególna forma wdzięczności Janowi Pawłowi II za katechezę jego życia i nauczania, za chrześcijańską miłość, odwagę, pokorę i mądrość, którymi dzielił się z ludźmi. Biskupie zawołanie ks. Karola Wojtyły – „Totus Tuus” (Cały Twój) jest hasłem tegorocznego XX Dnia Papieskiego. W bibliotece szkolnej, 9 października 2020 r., uczniowie przedstawili sylwetkę Św. Jana Pawła II – największego autorytetu moralnego współczesnego świata. A 11 października 2020 r., w niedzielę, wprowadzili wspólnotę parafialną w obchody XX Dnia Papieskiego. Przez 26 lat swojego pontyfikatu papież Jan Paweł II uczył nas jak iść za Maryją.

Organizacja spotkań: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

Poprawiony: niedziela, 11 października 2020 15:19
 
Noc Bibliotek PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
piątek, 09 października 2020 19:49

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W piątek, 9.10.2020 r. uczennice klasy Vi i VII: Patrycja Zagacka, Aleksandra Czajka i Zuzanna Pęcak reprezentowały Szkołę Podstawową w Judzikach podczas VI ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na czytanie”. W grze miejskiej wzięła również udział grupa dzieci i młodzieży ze Świetlicy Caritas w Olecku. Motywem przewodnim poszczególnych stacji zadaniowych była 460. rocznica powstania Olecka. Część zadań uczestnicy wykonali w plenerze, pozostałe w Bibliotece Pedagogicznej oraz Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej w Olecku. Zgromadzonych powitała pani Elżbieta Domasik, dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji w Olecku, następnie pani Katarzyna Jeżewska opowiedziała uczniom historię powstania miasta i związanej z nim postaci księcia pruskiego – Albrechta Hohenzollerna. Uczestnicy zmagań korzystając ze wskazówek, wykonywali kolejne zadania, na przykład musieli odnaleźć elementy, które po złożeniu będą tworzyć portret księcia Albrechta Hohenzollerna, odszyfrować informacje, znaleźć potrzebne książki z wiadomościami na temat Margrabowej, ułożyć z elementów herb Olecka. Na zakończenie zmagań każda grupa musiała zaprezentować wymyśloną własną wersję wydarzeń na temat: „Co stało się z księciem Albrechtem Hohenzollernem?”. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz pamiątki za udział w Nocy Bibliotek.

Organizacja wyjazdu i opieka nad uczniami: Marzanna Sienkiewicz i Agnieszka Łaskowska

 

Poprawiony: piątek, 09 października 2020 20:04
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 29 września 2020 16:59

 

Kliknij by zobaczyć galerię

29 września 2020 r. uczniowie w dwóch grupach (klasy młodsze i starsze) spotkali się w bibliotece szkolnej, aby świętować Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. To święto czytelnicze ma w Polsce wieloletnią tradycję. Książka pomaga rozwijać język i słownictwo, uczy wyrażać myśli i rozumieć innych. Dostarcza wiedzy o innych kulturach, krajach, przyrodzie, technice, historii … Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o dorobku pisarskim Janiny Porazińskiej, której wiersze czytali młodsi uczestnicy spotkania. Starsi natomiast obejrzeli prezentację udziału naszej szkoły w Narodowym Czytaniu w latach 2012-2020 w Olecku i czytali fragmenty „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Oprócz uczniów wystąpili także nauczyciele i pracownicy szkoły.

Przygotowanie spotkania: Marzanna Sienkiewicz i Agnieszka Łaskowska

AM

 

Poprawiony: wtorek, 29 września 2020 22:53
 
Warsztaty świąteczne PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
niedziela, 15 grudnia 2019 21:03

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż. Warto więc pomyśleć o ozdobach świątecznych do swego domu, stąd też w piątek, 13 grudnia 2019 r. w naszej bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty świąteczne dla uczniów, którzy wcześniej zadeklarowali w nich swój udział. Tematem przewodnim warsztatów były stroiki świąteczne, które zostały wykonane na płaskich krążkach brzozowego drewna. Do dekoracji wykorzystano szyszki, gałązki świerka, jodły itp. Warsztaty upłynęły w miłej i przyjaznej atmosferze.

Marzanna Sienkiewicz

 

Poprawiony: niedziela, 15 grudnia 2019 21:19
 
Świąteczna Loteria Fantowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
wtorek, 10 grudnia 2019 21:14

 

Kliknij by zobaczyć galerię

10 grudnia 2019 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas oraz Asystenci Biblioteczni przygotowali i zorganizowali Świąteczną Loterię Fantową. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na wsparcie Ośrodka Pomocy Kryzysowej i Dziecka w Kowalczukach na Litwie. Uczniowie tłumnie gromadzili się przed stoiskiem loterii, kupowali losy i wygrywali cenne nagrody. Fanty na loterię zostały przygotowane z darów zebranych od uczniów i nauczycieli. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji loterii.

Opiekun SKC i AB: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

 

Poprawiony: środa, 11 grudnia 2019 19:23
 
Czytanie to moja pasja PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 07 listopada 2019 21:17

 

Kliknij by zobaczyć galerię

We wtorek, 5 listopada 2019 r. w naszej bibliotece szkolnej, w ramach Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania „Czytanie to moja pasja”. Uczniowie chętnie wzięli w nim udział. Do konkursu przystąpiło 12 osób. Teksty do głośnego czytania zostały przygotowane z myślą o wieku uczestników i do niego dostosowane. Reprezentanci klas świetnie zaprezentowali swoje umiejętności. Z przyjemnością słuchaliśmy baśni pt. „Kopciuszek” i „Bajki o rybaku i rybce”. Jury (p. Małgorzata Skrocka i p. Agnieszka Łaskowska), po długotrwałej naradzie wyłoniło najlepszych w 2 kategoriach: klasy III-V i VI-VIII.

Kategoria pierwsza - I miejsce: Zuzanna Osiecka, II miejsce: Aleksandra Czajka, III miejsce: Kamil Kuczewski. Kategoria druga: I miejsce: Wojciech Korotko, II miejsce: Zuzanna Pęcak, III miejsce Alicja Rydzewska. GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

Organizatorzy: Marzanna Sienkiewicz (bibliotekarz), Beata Roszkowska (wychowawca kl. III), Magdalena Borkowska (asystent biblioteczny)

MS

 

Poprawiony: czwartek, 07 listopada 2019 21:38
 
Dzień Papieski w szkole PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 16 października 2019 20:47

 

Kliknij by zobaczyć galerię

“Wstańcie, chodźmy!” – to hasło XIX Dnia Papieskiego, który obchodzony był 13 października w całej Polsce. My również włączyliśmy się w obchody tego dnia. W naszej szkole, 16.10.2019 r. (w bibliotece szkolnej) odbył się montaż słowno-muzyczny upamiętniający pontyfikat Jana Pawła II. Montaż był wyrazem podziwu i ogromnej wdzięczności naszemu rodakowi za jego posługę miłości Kościołowi. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy odśpiewaniem Barki, ulubionej pieśni Jana Pawła II. Uczniowie klas II, II, IV i VI swymi występami wyrazili wdzięczność Ojcu Świętemu za troskę, miłość, dobroć, prawdę i niezwykłą osobliwość. Na koniec spotkania padły pytania dotyczące życia i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą.

Organizacja spotkania: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

Poprawiony: środa, 16 października 2019 20:59
 
„Znajdźmy wspólny język” PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
niedziela, 06 października 2019 09:12

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W piątek, 4.10.2019 r. odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Hasło tegorocznej imprezy brzmiało: „Znajdźmy wspólny język”. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęta do korzystania z zasobów bibliotek – instytucji kultury dostępnych dla wszystkich. W spotkaniu w oleckiej bibliotece uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Pęcak, Alicja Rydzewska i Wojciech Korotko. Wzięli oni udział w ciekawych konkurencjach i grach edukacyjnych związanych z literaturą: odszyfrowywali słowa, czytali mapę, układali puzzle i zdania z rozsypanek, w niekonwencjonalny sposób korzystali z zasobów bibliotecznych. Po wykonaniu zadań uczestnicy akcji bawili się, tańcząc zumbę.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska i Marzanna Sienkiewicz

 

Poprawiony: niedziela, 06 października 2019 09:33
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
poniedziałek, 30 września 2019 18:11

 

Kliknij by zobaczyć galerię

30.09.2019 r. Nasza biblioteka szkolna włączyła się w Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, tym razem z Gangiem Słodziaków. Jest to druga edycja, do której zaprasza nas sklep Biedronka. Otrzymaliśmy zestaw książek „Gang Słodziaków” oraz pluszaki znane z reklam telewizyjnych. Materiały te są inspiracją do codziennego głośnego czytania. Asystencji biblioteczni wraz z bibliotekarzem zorganizowali konkurs plastyczny dla klas I-IV na historie dotyczące GANGU SŁODZIAKÓW oraz/lub komiks o SŁODZIAKACH. Prace plastyczne, w których dzieci prezentowały swoją wyobraźnię, posłużyły do dekoracji klasy na dzisiejsze spotkanie. Dzisiejsze spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania najnowszej piosenki o Słodziakach. Wspólnie zastanowiliśmy się dlaczego warto czytać. Powody zostały spisane i wyeksponowane w czytelni. Starsze dzieci wysłuchały jednej z opowieści zawartych w książce, natomiast najmłodsze po wysłuchaniu opowieści miały za zadanie pokolorowanie bohaterów.

Nauczyciele ocenili prace i wyłonili zwycięzców. W kategorii klas I-II pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Pęcak, drugie miejsce – Nadia Daniłowicz i trzecie – Joanna Woźnicka. W kategorii klas III-IV pierwsze miejsce zajęła Zuzanna Osiecka, drugie – Kamil Kukowski i trzecie – Kacper Siedlecki.

Dzieci zostały zaproszone i pozytywnie zmotywowane do codziennego głośnego czytania.

MS

 

Poprawiony: poniedziałek, 30 września 2019 19:00
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
piątek, 27 września 2019 17:13

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Których nam nikt nie wynagrodzi,

i których nic nam nie zastąpi,

lata wy straszne, lata wąskie

Jak dłonie śmierci w dniu narodzin (…)

Krzysztof Kamil Baczyński


Piątek, 27 września 2019 r. Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Na tegoroczne czytanie przygotowane zostały wiersze poświęcone tematyce wojennej. Od wybuchu II wojny światowej minęło już 80 lat. Wojna była jednym z najtragiczniejszych doświadczeń ludzkości.

Wiersze czytali: Alicja Rydzewska, Zuzanna Pęcak, Joanna Gliniecka, Wojciech Korotko, Andrzej Malinowski (nauczyciel), Karolina Balewska, Agnieszka Łaskowska (nauczyciel)

Organizacja spotkania: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

AM

 

Poprawiony: piątek, 27 września 2019 17:29
 
Mistrz Układania Puzzli PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
niedziela, 27 stycznia 2019 17:45

24.01.2019 r. w bibliotece szkolnej o godz. 10.00 odbył się konkurs układania puzzli „Zostań Mistrzem Układania Puzzli”. Układanie puzzli rozwija pamięć, umiejętności manualne, ćwiczy wzrok a także wyobraźnię. Uczestnicy turnieju układali puzzle 160-elementowe. Mistrzem Układania Puzzli została Magdalena Borkowska.

Organizator konkursu: Marzanna Sienkiewicz

 
Pierwszoklasiści z wizytą w bibliotece szkolnej PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 10 stycznia 2019 22:21

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Dzisiaj, 10 stycznia 2019 r. nasza biblioteka gościła uczniów klasy pierwszej. Dzieci poznały rodzaje zbiorów, które gromadzi szkolna biblioteka. Dowiedziały się, jak należy dbać o wypożyczoną książkę i obejrzały prezentacje multimedialna o ciekawostkach związanych z książką.

Celem spotkania było zachęcenie pierwszoklasistów do czytania książek, korzystania ze zbiorów biblioteki oraz dostarczenie dzieciom dobrej zabawy. Podczas wizyty uczniowie szukali różnic w ilustracjach, wyszukiwali elementy zaczynające się na literę „p”. Wysłuchali bajki o mróweczce, która była uczennicą klasy pierwszej. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały zakładki do książek, a także zaproszenie do częstych wizyt w bibliotece.

MS

 

 

Poprawiony: czwartek, 10 stycznia 2019 22:38
 
Wyniki świątecznych konkursów plastycznych PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 13 grudnia 2018 18:56

Kliknij by zobaczyć galerię

13.12.2018 zostały rozstrzygnięte świąteczne konkursy plastyczne:

1. Konkurs na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową – ZWP i oddział przedszkolny: I miejsce – Julia Jędrzejewska, II miejsce – Julia Wierżyńska, III miejsce – Gabriel Jankowski; kl. I-III: I miejsce – Aleksandra Pęcak, II miejsce – Zuzanna Osiecka, III miejsce – Kamil Kuczewski; kl. IV-VI: I miejsce – Zuzanna Pęcak, II miejsce – Maja Wierżyńska, III miejsce – Sebastian Wierżyński, wyróżnienie – Krystian Krotoszyński; kl. VII-III G: I miejsce – Aleksandra Sienkiewicz, II miejsce – Miłosz Sienkiewicz, III miejsce – Magdalena Borkowska

2. Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową – I miejsce: Zuzanna Pęcak, II miejsce: Aleksandra Pęcak, III miejsce: Zofia Bomber, wyróżnienie: Kamil Kuczewski

3. Konkurs na Ozdobę Choinkową – I miejsce: Aleksandra Pęcak, Zuzanna Pęcak, II miejsce: Alicja Bobowicz, Zofia Bomber, III miejsce: Cezary Michałowski, Dawid Gawryś, wyróżnienie: Zuzanna Michałowska

Organizator konkursów: Marzanna Sienkiewicz

AM

 

Poprawiony: czwartek, 13 grudnia 2018 19:10
 
Loteria fantowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 29 listopada 2018 21:01

 

29 listopada 2018 r. uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas oraz Łącznicy Biblioteczni przygotowali i zorganizowali loterię fantową. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na zakup nowości wydawniczych oraz wsparcie Ośrodka Pomocy Kryzysowej i Dziecka w Kowalczukach na Litwie.

Opiekun: Marzanna Sienkiewicz

MS

Poprawiony: czwartek, 29 listopada 2018 21:16
 
Jesień w poezji PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 29 listopada 2018 20:04

 

Kliknij by zobaczyć galerię

 

Czas na jesieni słodki zastój,

Na roztargnienia i odloty,

Na błogi, twórczy, senny nastrój

I niespełnione wciąż tęsknoty.

M. Skrocka

W poetyckim, jesiennym nastroju po raz szósty witaliśmy uczestników Regionalnego Konkursu Recytatorskiego „Jesień w poezji”. Zaszczycili nas swoją obecnością uczniowie z Olecka, Sokółek, Gąsek, Filipowa, Babek Oleckich i Judzik. Było kameralnie i nastrojowo. Dzieci miały za zadanie cieszyć się poezją i uwrażliwiać na jej piękno. Popisy recytatorskie oceniała komisja w składzie: Jakub Dziubiński - przewodniczący, Krystyna Karczewska i Marek Kowalewski. Brała ona pod uwagę dobór repertuaru, dykcję, interpretację słowną i sceniczną tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny.

Po naradzie wyłoniono zwycięzcę konkursu. Został nim Rafał Smokowski ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Olecku. Drugie miejsce przypadło uczennicy z Filipowa - Kornelii Annie Benczyk, a trzecie Kamilowi Smokowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali obdarowani prezentami i podjęci słodkim poczęstunkiem. Staraliśmy się, by atmosfera konkursowa nie przyćmiła radości z bawienia się poezją i chęci poszukiwania jej piękna.

Organizacja konkursu: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska i Małgorzata Skrocka

M.S.

 

Poprawiony: czwartek, 29 listopada 2018 21:00
 
Czytaj codziennie PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
czwartek, 25 października 2018 19:15

 

Kliknij by zobaczyć galerię

25.10.2018 r. W ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej zostały podsumowane dwa konkursy: konkurs plastyczny „Gang Słodziaków” i konkurs głośnego czytania „Czytaj codziennie”.

Wyróżniono następujące prace plastyczne: Weroniki Mazur, Marii Rydzewskiej, Aleksandry Pęcak, Joanny Woźnickiej i Krystiana Krotoszyńskiego.

W konkursie głośnego czytania albumy (nagrody) wylosowali: Mateusz Rubin, Kacper Kukowski i Weronika Mazur.

Organizacja spotkania i konkursów: Marzanna Sienkiewicz

MS

 

 

 

Poprawiony: czwartek, 25 października 2018 19:35
 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
piątek, 28 września 2018 19:52

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Czytajmy wszędzie i o każdej porze. 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. W naszej szkole ten dzień obchodziliśmy w czwartek 27.09.2018 r. z inicjatywy bibliotekarza szkolnego. Do wspólnego czytania zostały zaproszone panie z klas najmłodszych (kl. I-III), które przeniosły swych wychowanków w świat literatury dziecięcej. W tym roku wykorzystaliśmy do nawyku codziennego czytania przygody Gangu Słodziaków. Na zakończenie dzieci zostały zaproszone do udziału w konkursie plastycznym na narysowanie własnej historii o dalszych przygodach Słodziaków.

MS

 

Poprawiony: piątek, 28 września 2018 20:08
 
"Noc bibliotek" PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
niedziela, 10 czerwca 2018 19:15

 

Kliknij by zobaczyć galerię

W piątek, 8 czerwca 2018 roku uczennice naszej szkoły: Kinga Konopko, Kamila Łęgowska i Sandra Romanowska wzięły udział w akcji „Noc bibliotek”. Hasło tegorocznej, IV już akcji brzmi „RzeczpospoCzyta” z racji wyjątkowej – setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczennice wzięły udział w grze miejskiej, podczas której rozwiązywały różnorodne zadania dotyczące historii i kultury polskiej, układały wiersze o małej ojczyźnie, odgadywały tytuły polskich pieśni patriotycznych, tworzyły pomnik wolności, brały udział w grach sprawnościowych. Na zakończenie otrzymały wartościowe książki i certyfikaty uczestników akcji „Noc bibliotek”.

Organizacja wyjazdu i opiekun grupy: Agnieszka Łaskowska

 

Poprawiony: niedziela, 10 czerwca 2018 19:30
 
Spotkanie z Herbertem PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 06 czerwca 2018 18:22

Kliknij by zobaczyć galerię

… Dom jest sześcianem dzieciństwa

Dom jest kostką wzruszenia …


Uczniowie klasy III gimnazjum przygotowali i zaprezentowali uczniom klas V-VII i II gimnazjum montaż słowno-muzyczny pod hasłem „Spotkanie z Herbertem”. Przedstawili sylwetkę poety, jego dzieciństwo, młodość, życie dorosłe i twórczość. Całość uzupełniona była prezentacją multimedialną. Sejm RP ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. Spotkanie odbyło się 6 czerwca 2018 r. w bibliotece szkolnej.

Organizacja: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

*Zbigniew Herbert (1924-1998) – polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. Laureat ponad 20. nagród literackich. Jego książki zostały przetłumaczone na 38 języków.

AM

Poprawiony: środa, 06 czerwca 2018 18:38
 
"Twórcy Niepodległej" PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
piątek, 25 maja 2018 17:29

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości uczniowie klasy II i III gimnazjum wzięli udział w zajęciach bibliotecznych „Twórcy Niepodległej”. Odbyły się one w piątek, 25 maja 2018 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Olecku, a prowadziła je pani Jolanta Kozikowska. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat trudnej drogi do odzyskania suwerenności oraz pogłębili wiadomości na temat ważnych postaci politycznych tamtego czasu, którzy na kartach naszej historii zapisali się wielkimi literami. Mowa o Józefie Piłsudskim, Ignacym Janie Paderewskim, Romanie Dmowskim, Wojciechu Korfantym, Ignacym Daszyńskim. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę „Twórcy Niepodległej” i zaprojektowali w dwóch grupach plakaty poświęcone świętu 11 listopada. Pragniemy serdecznie podziękować pani Jolancie Kozikowskiej za wspaniały wykład i ciekawe informacje o twórcach niepodległej Polski.

Organizacja wyjazdu: Marzanna Sienkiewicz, Agnieszka Łaskowska

 

Poprawiony: piątek, 25 maja 2018 17:51
 
Mazurzy wobec odzyskania niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisany przez nauczyciel   
środa, 23 maja 2018 19:58

 

Kliknij by zobaczyć galerię

Uczennice naszej szkoły: Karolina Balewska, Aleksandra Sienkiewicz, Julia Domańska, Sandra Romanowska i Kinga Konopko uczestniczyły w spotkaniu na temat „Mazurzy wobec odzyskania niepodległości przez Polskę”, prowadzonym przez prof. Zbigniewa Chojnowskiego.

Zbigniew Chojnowski jest wykładowcą na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, badaczem literatury Warmii i Mazur, poetą. Dzięki prelekcji uczennice poznały dzieje Mazurów, ze szczególnym uwzględnieniem lat 1914-1920 oraz postawy wobec zmian politycznych na mapie Europy po zakończeniu I wojny światowej i odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego. Nie zabrakło nawiązania do twórczości poetów mazurskich: Michała Kajki czy Edwarda Małłka. Przed wykładem dziewczęta obejrzały wystawę prac młodych artystów, wśród których znalazła się praca naszej uczennicy - Aleksandry Sienkiewicz.

Spotkanie odbyło się w Oleckiej Izbie Historycznej w dniu 23.05.2018 r.

Organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska, Marzanna Sienkiewicz

AM

 

Poprawiony: środa, 23 maja 2018 20:36
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3