109. rocznica urodzin por. Kazimierza Nuszla PDF Drukuj Email
poniedziałek, 19 października 2020 14:58

W poniedziałek, 19 października 2020 r. obchodziliśmy 109. rocznicę urodzin por. Kazimierza Nuszla, którego Dąb Pamięci i tablica pamiątkowa znajdują się na terenie posesji szkolnej. Uczniowie (dwuosobowe delegacje klas) upamiętnili postać porucznika poprzez zapalenie zniczy przy tablicy pamiątkowej i zawiązanie biało-czerwonych wstążeczek na Dębie Pamięci. Dąb został uroczyście zasadzony ponad 10 lat temu, dokładnie 24 czerwca 2010 r. Dzisiaj, po raz pierwszy dokonaliśmy jego pomiarów: wysokość 482 cm, obwód pnia 25 cm.

Organizacja przedsięwzięcia: Agnieszka Łaskowska, Andrzej Malinowski

Kazimierz Nuszel (urodził się w 1911 w Wilnie, zmarł w 1940 w Katyniu) - ukończył Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie, a następnie w 1934 r. Wydział Prawa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Stanisława Batorego w Wilnie uzyskując tytuł magistra praw. Wraz z wybuchem II wojny światowej w 1939 r. Kazimierz Nuszel jako podporucznik został zmobilizowany i przydzielony do 70. Pułku Piechoty  w Pleszewie, skąd wyruszył na front. Trafił do sowieckiej niewoli i przebywał w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. decyzją sowieckich władz został rozstrzelany przez NKWD, a zwłoki zakopano w miejscu zbiorowej zbrodni w lesie katyńskim w pobliżu miejscowości Katyń. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny Ofiar Katynia. Kazimierz Nuszel pośmiertnie został awansowany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej  do stopnia porucznika.

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2020 15:54