Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” PDF Drukuj Email
wtorek, 03 marca 2020 18:25

3.03.2020 r. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbył się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległego podziemia. Żołnierze wyklęci – żołnierze niezłomni! Najwierniejsi obrońcy Rzeczypospolitej, skazani na hańbę, śmierć, a potem zapomnienie. Mordowani zdradziecko, zakopywani w bezimiennych mogiłach …

Podczas apelu uczniowie szczegółowo przedstawili postać Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki – ur. 13.05.1901 w Ołońcu, zm. 25.05.1948 w Warszawie; rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz; autor raportów o Holocauście; oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948 r.; unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r.; pośmiertnie, w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Organizacja apelu: Agnieszka Łaskowska, Małgorzata Korotko

Poprawiony: wtorek, 03 marca 2020 18:41