Święto Ziemniaka 2019 PDF Drukuj Email
niedziela, 29 września 2019 16:59

W niedzielne popołudnie, 29 września 2019 r. na posesji szkolnej odbyło się Święto Ziemniaka, zorganizowane przez Sołectwo Judziki i naszą szkołę. Jak na takie święto przystało, na biesiadnym wiejskim stole pojawiła się babka ziemniaczana, która była królową potraw przygotowanych przez gospodynie z Judzik. Nie zabrakło też kartaczy i pieczonych ziemniaków. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się wielu ciekawych informacji o pochodzeniu tej rośliny i o ziemniaczanych rekordach. Do Polski ziemniaki przywędrowały za sprawą króla Jana III Sobieskiego, który przysłał worek ziemniaków królowej Marysieńce. Miało to miejsce podczas odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. Organizatorzy zadbali o konkursy i konkurencje sprawnościowe związane z ziemniakami. W scence „Wielkie wykopki” w rolę „nietypowych” rolników wcielili się radny Ferdynand Grodzicki i mieszkanka Judzik, Monika Bomber, która wystąpiła również w Tańcu Arlekina i podbiła serca publiczności. Równie pięknie tańczył Mariusz Osiecki, zajmując drugie miejsce. Z kolei w Modzie wykopkowej zwyciężyła para z Lenart – Katarzyna Stypułkowska i Przemysław Jankowski. W tej konkurencji z dostępnych materiałów i części garderoby mężczyzna musiał stworzyć strój wykopkowy i ubrać w niego kobietę, tak by jednocześnie było poręcznie, wygodnie i modnie. W konkurencji wybierania ziemniaków z piasku zwyciężyły: Jadwiga Osiecka i Zuzanna Osiecka z Lenart. One też były najlepsze w rzucie ziemniakiem do celu. W biegu z ziemniakiem na łyżce I miejsce zajęli: Oliwia Kotowska (Lenarty) i Sebastian Jarzębowicz (Gordejki). Rozstrzygnięty został także konkurs na Ziemniaczanego stworka i Dziwnego ziemniaka. Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali nagrody.

Święto Ziemniaka było kolejnym miłym i udanym spotkaniem integrującym lokalną społeczność.

Przygotowanie potraw: Sołectwo Judziki (sołtys, p. Teresa Korotko i mieszkańcy)

Przygotowanie konkursów i konkurencji: Sołectwo Judziki i pracownicy SP Judziki

Poprawiony: niedziela, 29 września 2019 17:58