Wyprawa do Suwalskiego Parku Krajobrazowego PDF Drukuj Email
sobota, 21 września 2019 16:40

W ramach efektywnej współpracy trzech szkół: Szkoły Podstawowej w Judzikach, Szkoły Podstawowej nr 2 w Olecku i Szkoły Podstawowej w Gąskach oraz Stowarzyszenia „Nasze Pasje” w Olecku odbył się w sobotę, 21 września 2019 r. wspólny wyjazd do Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie zaobserwowali i poznali w nim elementy rzeźby krajobrazu polodowcowego – doliny, jeziora, moreny, rynny subglacjalne, sandry, ozy, kemy i głazy narzutowe. Weszli na Cisową Górę, dotarli do źródeł rzeki Szeszupy, zwiedzali rezerwaty przyrody – głazowiska, przeszli 3,5 km ścieżką dydaktyczną – Dolina Czarnej Hańczy z miejscowości Malesowizna-Turtul do Bachanowa. Poznali środowisko przyrodnicze jeziora Hańcza – najgłębszego w Polsce oraz walory geograficzne, społeczne i kulturowe parku. Wyprawa do Suwalskiego Parku Krajobrazowego była niecodzienną, bardzo ciekawą oraz atrakcyjną lekcją historii i geografii. Zakończyła się ogniskiem w Judzikach i wręczeniem uczniom dyplomów uczestnictwa w zajęciach terenowych.

Uczestnicy wyprawy ze szkoły w Judzikach: Patrycja Zagacka, Aleksandra Czajka, Maja Wierżyńska, Alicja Rydzewska, Zuzanna Pęcak, Joanna Gliniecka, Gabriela Domysławska, Zuzanna Stypułkowska, Sebastian Wierżyński, Magdalena Borkowska

Organizacja wyjazdu i opieka nad uczniami: Andrzej Malinowski, Agnieszka Łaskowska, Małgorzata Skrocka, Wojciech Tatarczuk, Wojciech Jegliński, Marzena Kamińska-Kopiczko i Cezary Lasota

*Suwalski Park Krajobrazowy powstał w 1976 r. i obejmuje powierzchnię 6338 ha. Cały obszar znajduje się w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa

Poprawiony: sobota, 21 września 2019 20:35