Narodowe Czytanie PDF Drukuj Email
sobota, 07 września 2019 19:44

W sobotę, 7 września 2019 r. po raz ósmy w całej Polsce i poza jej granicami odbyło się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej edycji para prezydencka wybrała osiem nowel. Ich zwięzła forma zawiera w sobie treści uniwersalne, a także głęboką refleksję nad społeczeństwem. Były to następujące utwory: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego, „Katarynka” Bolesława Prusa. Tę ostatnią lekturę czytali uczniowie naszej szkoły w składzie: Zuzanna Pęcak, Alicja Rydzewska, Wojciech Korotko. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbyło się w amfiteatrze na placu Zamkowym w Olecku. Rozpoczął je burmistrz Olecka, Karol Sobczak, po nim nowele czytali zastępca burmistrza, Sylwia Wieloch, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście.

Przygotowanie uczniów i organizacja wyjazdu: Agnieszka Łaskowska

Poprawiony: sobota, 14 września 2019 15:34